रक्षा सचिव

List of Defence Secretaries with their tenure period
क्र.सं. नाम (सर्वश्री) कार्यकाल की अवधि
1 संजय मित्रा 24/05/2017 to Till Date
2 जी. मोहन कुमार 25/05/2015 to 24/05/2017
3 आर.के. माथुर 25/05/2013 to 24/05/2015
4 शाशिकांत शर्मा 14/07/2011 to 22/05/2013
5 प्रदीप कुमार 01/08/2009 to 14/07/2011
6 विजय सिंह 01/08/2007 to 31/07/2009
7 शेखर दत्त 01/08/2005 to 31/07/2007
8 अजय विक्रम सिंह 01/07/2004 to 31/07/2005
9 अजय प्रसाद 14/07/2003 to 30/06/2004
10 सुधीर दत्त 30/06/2002 to 04/07/2002
11 योगेन्द्र नारायण 20/10/2000 to 30/06/2002
12 टी आर प्रसाद 01/01/1999 to 20/10/2000
13 अजीत कुमार 31/05/1997 to 01/01/1999
14 टी के बैनर्जी 05/08/1996 to 31/05/1997
15 के ए नाम्बियार 06/04/1993 to 06/06/1996

Pages